BALATORIUM KÖNYVTÁR

BALATORIUM KÖNYVTÁR

A BALATORIUM könyvtár monográfiák, fotóalbumok, tudományos publikációk, zine-ek, idegenvezetők és egyéb kiadványok válogatott gyűjteménye. A könyvtár gerincét a Balaton ökológiai kihívásaival kapcsolatos ismeretanyag adja, ám a gyűjtemény jelentősége ennél messzebbre mutat. Több interdiszciplináris tudományterület is saját szekciót kapott, például a limnológia (az édesvíz tudománya), az adatvizualizáció, a művészeti kutatások, a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok, a turizmus vagy az antropológia.

Miért jött létre?

A könyvtár célja, hogy a lehető legszélesebb közönséget megszólítson: így az ökológia terén tájékozott kutatók mellet a laikus érdeklődök is találnak számukra izgalmas köteteket. A könyvtárban való eligazodást jegyzetek és könyvjelzők, valamint a BALATORIUM programsorozatban résztvevő kutatók, művészek és más szakemberek ajánlásai segítik. A könyvtárban a különböző események gazdagon illusztrált bemutatója is helyet kapott; megtalálhatóak itt a szabadonbalaton kollektíva SLOWWALK programsorozatának fotódokumentációi, a BALATORIUM AIR résztvevőinek legfontosabb tudományos/művészeti referenciái és a Balatonbarát kert ajánlásai is.

A strandkönyvtár 2023 augusztusában a BALATORIUM kulturális és ökológiai hétvégén debütált. A kötetek mint például a Balatoni természetkalauz (szerk. Vörös Lajos), A gézengúzok a Balatonnál (Rónaszegi Miklós) vagy az extrodæsia Enciklopédia egy emberközpontúságot meghaladó világhoz (szerk. xtro realm) az Örvényesi strandon, a Balaton közvetlen közelében voltak olvashatóak. A válogatás alapját a program szervezőitől, a helyi és nemzetközi résztvevőktől származó ajánlások adták.

Hogyan lehet használni?

A könyvtárban való elmélyüléshez csapatunk az olvasottak alapos feldolgozását segítő kreatív foglalkozásokat dolgozott ki, amelyek bármilyen életkorhoz igazolhatóak. A foglalkozások keretében bélyegzett könyvjelzőket, riso-nyomott képeslapokat és kollázsolt zine-eket készítünk. Emellett a könyvtár teret ad előadásoknak, beszélgetéseknek és könyvbemutatóknak is szerzőkkel, kutatókkal és művész-tudós duókkal.

A könyvtár ötletgazdája a szabadonbalaton, megvalósítását a PAD Alapítvány szervezte, és a VEB23 Európa Kulturális Fővárosa projekt támogatta.

Hogyan érhető el?

A könyvtár jelenleg Budapesten található, bejelentkezést követően látogatható. Időpontegyeztetés a library@pad.network e-mail címen keresztül lehetséges. Ugyanerre a címre várjuk a könyvtár-kitelepüléssel vagy workshopokkal kapcsolatos megkereséseket is.

Szeretnék a könyvtár gyűjteményébe küldeni valamit, hogyan tehetem meg?

Nagyon szívesen gazdagítjuk releváns kiadványokkal a könyvtárat! Az ajánlott könyvet küldd el a PAD Alapítványnak, postacímünk: Krúdy Gyula utca 16-18. Budapest, 1088

Ha gondolod, írj nekünk egy e-mailt, hogy kapcsolatba tudjunk veled lépni: library@pad.network